Seznam předmětů studijního oboru Sociální práce
Výuka cizích jazyků navazuje na znalosti, které studenti získali na střední škole, dále je rozvíjí a prohlubuje.
Preferováno je komunikativní pojetí výuky a práce s odborným textem; k dosažení vzdělávacích cílů jsou využívány formy cvičení, samostatného studia a samostatné práce s autentickými texty. Výuka přispívá ke kultivaci vyjadřovacích schopností studentů. Student se učí využívat cizího jazyka pro vlastní sebevzdělávání i pro potřeby praxe. Nezanedbatelným důvodem a motivací je rovněž možnost studijních pobytů studentů v zahraničí.
Výuka vede k tomu, aby se studenti naučili porozumět odbornému textu a dovedli se v něm správně orientovat, získali z textu potřebné informace a byli schopni s ním dále pracovat. Dalším cílem je rozvíjet komunikativní dovednosti studentů pro účely osobního i pracovního života. Studenti jsou vedeni k ucelenému zpracování témat a jejich odborné prezentaci a připravováni tak k absolventské zkoušce včetně zpracování cizojazyčného resumé absolventské práce.
- Život se zdravotním postižením. Typy a příčiny invalidity, sociální postavení zdravotně postižených osob, stigmatizace, tabu, diskriminace, pozitivní vs. negativní, vzdělání a integrace, instituce.
- Senioři. Specifické problémy stárnutí, ageismus, odchod do důchodu, změna životního stylu, zdravotní a sociální politika, sociální práce, instituce, aktivity „třetího věku“.
- Struktura sociálních služeb. Spektrum sociálních služeb, jejich zaměření a aktuální stav, současné tendence, státní instituce poskytující sociální služby a neziskový sektor, kvalita a dostupnost, standardy, komunitní plánování.
- Sociální exkluze. Lidé na okraji společnosti a jejich zařazení do společnosti, bezdomovci, etnické minority, zdravotně postižení, drogově závislí apod., postoj většinové společnosti, úloha sociálního pracovníka.
- Nezaměstnanost. Význam nezaměstnanosti, příčiny a důsledky, politika zaměstnanosti, úřady práce.
- Kriminalita a právní systém. Typy trestných činů, příčiny, typy trestů, trest smrti, kriminalita věkových skupin, cíle probace, sociální pracovník ve vězenství.
- Gender a společnost. Revoluce v sociálních rolích mužů a žen, feminismus, historie a současnost, rovnoprávnost žen v osobním životě a na trhu práce, postavení zaměstnané ženy, pozitivní diskriminace, domácí násilí.
- Domácí násilí. Formy a příznaky domácího násilí, varovné signály pro okolí, charakteristika oběti a agresora, právní norma, prevence, pomoc obětem.
- Problémy dnešní společnosti. Globalizace, chudoba, války, náboženství, extremismus, ochrana životního prostředí, AIDS a jiné nemoci.
- Chudoba. Příčiny vzniku chudoby, cyklus chudoby, důsledky, ohrožené skupiny, význam terénní sociální práce.
- Prevence. Typy, cíle, formy a prostředky prevence, primární, sekundární a terciární prevence, faktory efektivnosti prevence, role státu a neziskových oblastí v oblasti prevence.
- Média. Typy médií, jejich funkce, požadavky na informace, veřejnoprávní a komerční vysílání, reklama, její cíle, typy, pozitivní a negativní vliv.
- Úvod do problematiky teorie a metod sociální práce. Vymezení základních pojmů, cíl a význam sociální práce, historický vývoj sociální práce, sociální práce a příbuzné obory.
- Osobnost sociálního pracovníka. Odbornost, zkušenost, osobní vlastnosti, vystupování; specifika profese sociálního pracovníka, poznání sama sebe, základní pravidla práce na sobě, další profesionální a osobnostní růst.
- Etika sociální práce. Etické principy sociální práce, otázka moci v sociální práci, etický kodex (mezinárodní, ČR), syndrom vyhoření.
- Teorie sociální komunikace. Analýzy procesu komunikace, verbální složka komunikace, neverbální složka komunikace, komunikační šumy a bariéry.
- Sociální práce s jednotlivcem. Hlavní zásady, metody práce s klientem (rozhovor, pozorování, sociální šetření, speciální techniky sociální práce), práce s dokumentací, individuální plánování.
- Úkolově orientovaný přístup a jeho využití v sociální práci. Historie, etapy práce s klientem (první kontakt, získávání informací, techniky, ukončení a vyhodnocení).
- Teorie a modely významné pro sociální práci. Psychoanalýza a její odraz v sociální práci, psychodynamický přístup, kognitivně-behaviorální přístup a možnosti jeho využití v sociální práci, humanistické a existenciální modely a možnosti jejich využití v sociální práci (Rogersův přístup zaměřený na člověka, transakční analýza, existenciální analýza a logoterapie), systemický přístup v sociální práci, realitní terapie a její aplikace v sociální práci, videotrénink interakcí, jiné významné teorie (antiopresivní přístupy, sociálně psychologické přístupy).
- Metody a techniky sociální práce s jednotlivými skupinami klientů. Děti a mládež, senioři, lidé se zdravotním postižením, lidé v ústavní péči.
- Sociální práce s různými typy klientů. Agresivní klient, klient s manipulativním jednáním, mlčenlivý klient, klient, který nechce změny, asertivita, základní mentálně hygienické principy.
- Krizová intervence. Cíle krizové intervence, postup při krizové intervenci, fáze rozhovoru při krizové intervenci, práce s emocemi, základní relaxační techniky.
- Sociální práce se skupinou. Druhy skupin, plánování práce ve skupině, fáze skupinové sociální práce, techniky práce se skupinou, supervize v sociální práci.
- Sociální práce s komunitou. Základní pojmy a cíle, typy komunit, fáze komunitní práce, komunitní plánování, postavení a úloha sociálního pracovníka, práce streetworkera.
- Sociální politika, její podstata a různá pojetí.
- Definice, cíl a typy sociální politiky.
- Objekty a subjekty sociální politiky.
- Funkce, principy a nástroje sociální politiky.
- Sociální potřeby, životní minimum, existenční minimum.
- Záchranná sociální síť.
- Chudoba a blahobyt v sociální politice, stát blahobytu.
- Vývoj sociální politiky v České republice.
- Sociální politika v Československu před rokem 1989.
- Státní reforma sociální politiky, transformace sociální politiky.
- Regionální politika státu.
- Způsoby financování sociální politiky.
- Fondová technika, rozpočtová technika, dary.
- Evropská sociální politika a evropské sociální zákonodárství.
- Fondy Evropské unie.
- Oblasti sociální politiky.
- Systémy sociálního zabezpečení.
- Politika sociálního zabezpečení.
- Sociální zabezpečení v sociálním systému společnosti.
- Systémy sociálního pojištění, státní sociální podpora, sociální pomoc.
- Politika sociálního pojištění – důchodové, nemocenské, penzijní pojištění.
- Politika sociálního pojištění – státní sociální podpora.
- Politika sociálního pojištění – sociální pomoc.
- Zákon 108/2006 Sb., o sociálních službách (ve znění pozdějších předpisů).
- Standardy kvality sociálních služeb.
- Politika zaměstnanosti.
- Rodinná politika.
- Zdravotní politika.
- Vzdělávací politika.
- Bytová politika.
- Životní a existenční minimum.
- Pomoc v hmotné nouzi.
- Státní sociální podpora.
- Dávky sociální péče a další výhody pro osoby se zdravotním postižením.
- Příspěvek na péči.
- Důchodové pojištění – druhy důchodů, výpočet důchodů.
- Sociální služby pro seniory.
- Sociálně-právní ochrana dětí.
- Činnost orgánů sociálně-právní ochrany dětí.
- Náhradní rodinná péče.
- Občanské právo.
- Ústavní právo.
- Pracovní právo.
- Právo sociální zabezpečení.
- Rodinné právo.
- Správní právo.
- Trestní právo.
- Vybrané kapitoly z práva Evropské unie.
- Pojem filozofie. Vztah filozofie ke speciálním vědám a jiným institucionalizovaným formám duchovní kultury. Základní filozofické vědy. Základní pojmosloví.
- Klíčové otázky a problémy evropské filozofie. Filozofické tázání z oblasti metafyziky, filozofie poznání, logiky, estetiky, filozofie náboženství.
- Vybrané otázky filozofické antropologie. Člověk jako osoba, tělo, duše, duch. Důstojnost člověka. Lidská svoboda. Člověk ve vztahu. Čas a konečnost lidské existence. Utrpení a nemoc.
- Vybrané otázky sociální a politické filozofie. Jednotlivec, společnost, kultura, stát, sociální konflikty, moc a diskriminace, demokracie, totalitarismus, rasismus, lidská práva, práce a volný čas.
- Etika. Základní pojmy, jejich vztahy, rozdělení etiky, vztah etiky k dalším disciplínám, zejména k sociální práci.
- Vybrané pojmy etiky. Dobro, správnost, povinnost, autonomie, hodnota, ctnost, účel, prostředek, spravedlnost, svědomí, vina.
- Povaha etických norem a způsoby jejich vzniku a zdůvodnění. Vztah k ostatní normativním systémům.
- Základní etické teorie a jejich aplikace. Etika ctností, hédonismus, utilitarismus, přirozený zákon, společenská smlouva, etika povinnosti, etika spravedlnosti, etika péče.
- Etika v sociální práci. Profesní etika. Etické aspekty sociální práce. Hodnoty v sociální práci. Etické kodexy v sociální práci a příslušné české i mezinárodní lidskoprávní dokumenty. Etická dilemata v sociální práci.
- Etika veřejné služby. Profesní etika státních a veřejných zaměstnanců.
- Lidská práva jako rozhraní práva a mravnosti. Vztah k zodpovědnostem a povinnostem.
- Morální přesvědčení a etické kodexy v kontextu pluralitní a multikulturní společnosti a globálního světa.
- Úvod do studia psychologie.
- Obecná psychologie.
- Psychologie osobnosti.
- Vývojová psychologie.
- Sociální psychologie.
- Psychopatologie.
- Předpoklady pro stáže v praxi, vyjasnění postavení praktikujícího studenta a obsahu kontraktu o vykonávání praxe. Plán učení, smlouva o praxi. Součástí úvodního setkání je proškolení o zásadách bezpečnosti práce a zachování mlčenlivosti při výkonu praxe.
- Supervize v sociální práci. Cíle, prostředky, formy, supervizní styly. Metodické vedení a supervize. Požadavky na supervizora, požadavky na supervidované. Formulace problému či situace, která má být řešena, kontraktování.
- Exkurze. Seznámení s pracovištěm v uvedené struktuře.
- Exkurze. Seznámení s pracovištěm v uvedené struktuře.
- Dojednávání plánu učení mezi mentorem a studentem. Harmonogram aktivit.
- Naplňování plánu učení (daného a individuálního cíle učení).
- Naplňování plánu učení (daného a individuálního cíle učení).
- Průběžná reflexe plnění plánu učení, případná revize zvolených postupů. Naplňování supervizního kontraktu, podpora zavádění změny.
- Naplňování plánu učení (daného a individuálního cíle učení).
- Naplňování plánu učení (daného a individuálního cíle učení).
- Naplňování plánu učení (daného a individuálního cíle učení).
- Evaluace praxe v organizaci, identifikace nejpřínosnějších zkušeností. Zpracování závěrečné zpětné vazby a potvrzení o absolvované praxi.
- Cíle a obsah předmětu, základní pojmy.
- Etické a právní problémy v psychiatrii.
- Základní pojmy psychopatologie.
- Příčiny psychických poruch a jejich dělení.
- Organicky podmíněné psychické poruchy.
- Demence ve stáří – projevy, léčba a její sociální dopady a přístupy.
- Afektivní poruchy.
- Schizofrenie, projevy, léčba.
- Úzkostné poruchy a poruchy podmíněné stresem.
- Ostatní psychotické poruchy, specifika léčby.
- Problematika závislostí.
- Psychické poruchy v dětství a dospívání.
- Sociální rehabilitace osob s duševním onemocněním, spolupráce psychiatra a sociálního pracovníka.
- Moderní trendy v péči o psychicky nemocné.
- Úprava dokumentů, hromadná korespondence.
- Aplikace: tabulkový procesor – funkce, grafy, zpracování hromadných dat, kontingenční tabulky, export a import dat z jiných zdrojů.
- Elektronická pošta a další možnosti elektronické komunikace Zdravotnický software pro administrativní činnosti a vedení dokumentace v praxi – (např. AISLP, vyúčtování pro zdravotní pojišťovny, archivace databáze, NIS).
- Zdravotnická problematika na internetu – on-line vyhledávání v oblasti zdravotní péče, portály, servery, vyhledávání odborné literatury, zdravotnická statistika.
- Sociální práce na internetu – on-line vyhledávání v oblasti sociální práce, portály, servery, odborná literatura, statistická data, sledování vývoje a rozvoje sociální práce.
- Eticko-právní otázky související s využíváním informačních zdrojů a ochranou citlivých osobních údajů – legislativa, odpovědnost informačních odborníků.
- Internet – prohlížeče, vyhledávání, třídění a zpracování informací umístěných na internetu, publikování a vystupování na internetu.
- Interakce, interakční styl a jejich souvislost s komunikací.
- Komunikace jako prostředek dorozumívání mezi lidmi.
- Přístupy ke zkoumání komunikace.
- Formy komunikace. Verbální a neverbální.
- Druhy komunikace. Auditivní/vizuální, přímá/nepřímá, statická/dynamická, aktuální/reprodukovaná, individuální/skupinová.
- Typy komunikace. Intrapersonální, interpersonální, skupinová, veřejná, masová.
- Účastníci komunikace a jejich způsoby komunikování.
- Pravidla komunikace. Zpětná vazba.
- Nejčastější chyby v komunikaci. Komunikační dovednosti v systému tzv. měkkých dovedností (soft skills).
- Formy a techniky nácviku komunikačních dovedností.
- Metody práce s klientem.
- Zásady komunikace s klientem.
- Příprava na psaní odborných prací: téma, cíl, hypotézy, výzkumná otázka.
- Osnova práce, odborný styl.
- Zdroje dat a jejich věrohodnost, databáze.
- Práce s literaturou: primární vs. sekundární zdroje, typy publikací.
- Rešerše odborné literatury a přehledová stať.
- Citace literatury, autorská práce a plagiátorství.
- Citační normy.
- Základy empirického výzkumu.
- Volba vhodných metod.
- Struktura práce: úvod, jádro práce, závěr.
- Formální úprava textu.
- Prezentace odborné práce.
- Úvod do problematiky teorie a metod sociální práce. Vymezení základních pojmů, cíl a význam sociální práce, historický vývoj sociální práce, sociální práce a příbuzné obory.
- Osobnost sociálního pracovníka. Odbornost, zkušenost, osobní vlastnosti, vystupování; specifika profese sociálního pracovníka, poznání sama sebe, základní pravidla práce na sobě, další profesionální a osobnostní růst.
- Etika sociální práce. Etické principy sociální práce, otázka moci v sociální práci, etický kodex (mezinárodní, ČR), syndrom vyhoření
- Teorie sociální komunikace. Analýzy procesu komunikace, verbální složka komunikace, neverbální složka komunikace, komunikační šumy a bariéry.
- Sociální práce s jednotlivcem. Hlavní zásady, metody práce s klientem (rozhovor, pozorování, sociální šetření, speciální techniky sociální práce), práce s dokumentací, individuální plánování.
- Úkolově orientovaný přístup a jeho využití v sociální práci. Historie, etapy práce s klientem (první kontakt, získávání informací, techniky, ukončení a vyhodnocení).
- Teorie a modely významné pro sociální práci. Psychoanalýza a její odraz v sociální práci, psychodynamický přístup, kognitivně-behaviorální přístup a možnosti jeho využití v sociální práci, humanistické a existenciální modely a možnosti jejich využití v sociální práci (Rogersův přístup zaměřený na člověka, transakční analýza, existenciální analýza a logoterapie), systemický přístup v sociální práci, realitní terapie a její aplikace v sociální práci, videotrénink interakcí, jiné významné teorie (antiopresivní přístupy, sociálně psychologické přístupy) .
- Metody a techniky sociální práce s jednotlivými skupinami klientů. Děti a mládež, senioři, lidé se zdravotním postižením, lidé v ústavní péči.
- Sociální práce s různými typy klientů. Agresivní klient, klient s manipulativním jednáním, mlčenlivý klient, klient, který nechce změny, asertivita, základní mentálně hygienické principy.
- Krizová intervence. Cíle krizové intervence, postup při krizové intervenci, fáze rozhovoru při krizové intervenci, práce s emocemi, základní relaxační techniky.
- Sociální práce se skupinou. Druhy skupin, plánování práce ve skupině, fáze skupinové sociální práce, techniky práce se skupinou, supervize v sociální práci.
- Sociální práce s komunitou. Základní pojmy a cíle, typy komunit, fáze komunitní práce, komunitní plánování, postavení a úloha sociálního pracovníka, práce streetworkera.
- Život se zdravotním postižením. Typy a příčiny invalidity, sociální postavení zdravotně postižených osob, stigmatizace, tabu, diskriminace, pozitivní vs. negativní, vzdělání a integrace, instituce.
- Senioři. Specifické problémy stárnutí, ageismus, odchod do důchodu, změna životního stylu, zdravotní a sociální politika, sociální práce, instituce, aktivity „třetího věku“.
- Struktura sociálních služeb. Spektrum sociálních služeb, jejich zaměření a aktuální stav, současné tendence, státní instituce poskytující sociální služby a neziskový sektor, kvalita a dostupnost, standardy, komunitní plánování.
- Sociální exkluze. Lidé na okraji společnosti a jejich zařazení do společnosti, bezdomovci, etnické minority, zdravotně postižení, drogově závislí apod., postoj většinové společnosti, úloha sociálního pracovníka.
- Nezaměstnanost. Význam nezaměstnanosti, příčiny a důsledky, politika zaměstnanosti, úřady práce.
- Kriminalita a právní systém. Typy trestných činů, příčiny, typy trestů, trest smrti, kriminalita věkových skupin, cíle probace, sociální pracovník ve vězenství.
- Gender a společnost. Revoluce v sociálních rolích mužů a žen, feminismus, historie a současnost, rovnoprávnost žen v osobním životě a na trhu práce, postavení zaměstnané ženy, pozitivní diskriminace, domácí násilí.
- Domácí násilí. Formy a příznaky domácího násilí, varovné signály pro okolí, charakteristika oběti a agresora, právní norma, prevence, pomoc obětem.
- Problémy dnešní společnosti. Globalizace, chudoba, války, náboženství, extremismus, ochrana životního prostředí, AIDS a jiné nemoci.
- Chudoba. Příčiny vzniku chudoby, cyklus chudoby, důsledky, ohrožené skupiny, význam terénní sociální práce.
- Prevence. Typy, cíle, formy a prostředky prevence, primární, sekundární a terciární prevence, faktory efektivnosti prevence, role státu a neziskových oblastí v oblasti prevence.
- Média. Typy médií, jejich funkce, požadavky na informace, veřejnoprávní a komerční vysílání, reklama, její cíle, typy, pozitivní a negativní vliv.
- Sociální politika, její podstata a různá pojetí
- Definice, cíl a typy sociální politiky
- Objekty a subjekty sociální politiky
- Funkce, principy a nástroje sociální politiky
- Sociální potřeby, životní minimum, existenční minimum
- Záchranná sociální síť
- Chudoba a blahobyt v sociální politice, stát blahobytu
- Vývoj sociální politiky v České republice,
- Sociální politika v Československu před rokem 1989
- Státní reforma sociální politiky, transformace sociální politiky
- Regionální politika státu
- Způsoby financování sociální politiky
- Fondová technika, rozpočtová technika, dary
- Evropská sociální politika a evropské sociální zákonodárství
- Fondy Evropské unie
- Oblasti sociální politiky
- Systémy sociálního zabezpečení
- Politika sociálního zabezpečení.
- Sociální zabezpečení v sociálním systému společnosti
- Systémy sociálního pojištění, státní sociální podpora, sociální pomoc
- Politika sociálního pojištění – důchodové, nemocenské, penzijní pojištění
- Politika sociálního pojištění – státní sociální podpora
- Politika sociálního pojištění – sociální pomoc
- Zákon 108/2006 Sb., o sociálních službách (ve znění pozdějších předpisů)
- Standardy kvality sociálních služeb
- Politika zaměstnanosti
- Rodinná politika
- Zdravotní politika
- Vzdělávací politika
- Bytová politika
- Životní a existenční minimum
- Pomoc v hmotné nouzi
- Státní sociální podpora
- Dávky sociální péče a další výhody pro osoby se zdravotním postižením
- Příspěvek na péči
- Důchodové pojištění – druhy důchodů, výpočet důchodů
- Sociální služby pro seniory
- Sociálně-právní ochrana dětí
- Činnost orgánů sociálně-právní ochrany dětí
- Náhradní rodinná péče
- Občanské právo
- Ústavní právo
- Pracovní právo
- Právo sociální zabezpečení
- Rodinné právo
- Správní právo
- Trestní právo
- Vybrané kapitoly z práva Evropské unie
- Úvod do studia psychologie
- Obecná psychologie
- Psychologie osobnosti
- Vývojová psychologie
- Sociální psychologie
- Psychopatologie
- Úprava dokumentů, hromadná korespondence,
- Aplikace: tabulkový procesor – funkce, grafy, zpracování hromadných dat, kontingenční tabulky, export a import dat z jiných zdrojů,
- Elektronická pošta a další možnosti elektronické komunikace Zdravotnický software pro administrativní činnosti a vedení dokumentace v praxi – (např. AISLP, vyúčtování pro zdravotní pojišťovny, archivace databáze, NIS),
- Zdravotnická problematika na internetu – on-line vyhledávání v oblasti zdravotní péče, portály, servery, vyhledávání odborné literatury, zdravotnická statistika,
- Sociální práce na internetu – on-line vyhledávání v oblasti sociální práce, portály, servery, odborná literatura, statistická data, sledování vývoje a rozvoje sociální práce,
- Eticko-právní otázky související s využíváním informačních zdrojů a ochranou citlivých osobních údajů – legislativa, odpovědnost informačních odborníků,
- Internet – prohlížeče, vyhledávání, třídění a zpracování informací umístěných na internetu, publikování a vystupování na internetu.
- Úprava dokumentů, hromadná korespondence,
- Aplikace: tabulkový procesor – funkce, grafy, zpracování hromadných dat, kontingenční tabulky, export a import dat z jiných zdrojů,
- Elektronická pošta a další možnosti elektronické komunikace Zdravotnický software pro administrativní činnosti a vedení dokumentace v praxi – (např. AISLP, vyúčtování pro zdravotní pojišťovny, archivace databáze, NIS),
- Zdravotnická problematika na internetu – on-line vyhledávání v oblasti zdravotní péče, portály, servery, vyhledávání odborné literatury, zdravotnická statistika,
- Sociální práce na internetu – on-line vyhledávání v oblasti sociální práce, portály, servery, odborná literatura, statistická data, sledování vývoje a rozvoje sociální práce,
- Eticko-právní otázky související s využíváním informačních zdrojů a ochranou citlivých osobních údajů – legislativa, odpovědnost informačních odborníků,
- Internet – prohlížeče, vyhledávání, třídění a zpracování informací umístěných na internetu, publikování a vystupování na internetu.
- Předpoklady pro stáže v praxi, vyjasnění postavení praktikujícího studenta a obsahu kontraktu o vykonávání praxe. Plán učení, smlouva o praxi. Součástí úvodního setkání je proškolení o zásadách bezpečnosti práce a zachování mlčenlivosti při výkonu praxe.
- Supervize v sociální práci. Cíle, prostředky, formy, supervizní styly. Metodické vedení a supervize. Požadavky na supervizora, požadavky na supervidované. Formulace problému či situace, která má být řešena, kontraktování.
- Exkurze. Seznámení s pracovištěm v uvedené struktuře.
- Exkurze. Seznámení s pracovištěm v uvedené struktuře.
- Dojednávání plánu učení mezi mentorem a studentem. Harmonogram aktivit.
- Naplňování plánu učení (daného a individuálního cíle učení).
- Naplňování plánu učení (daného a individuálního cíle učení).
- Průběžná reflexe plnění plánu učení, případná revize zvolených postupů. Naplňování supervizního kontraktu, podpora zavádění změny.
- Naplňování plánu učení (daného a individuálního cíle učení).
- Naplňování plánu učení (daného a individuálního cíle učení).
- Naplňování plánu učení (daného a individuálního cíle učení).
- Evaluace praxe v organizaci, identifikace nejpřínosnějších zkušeností. Zpracování závěrečné zpětné vazby a potvrzení o absolvované praxi.
- Pacient, nemoc a ošetřující
- Zdravotní péče o klienty
- Vyplňování volného času a sociální rehabilitace nemocných
- Zvláštnosti péče o dlouhodobě a nevyléčitelně nemocné
- První pomoc-teoretická část
- Psychohygiena. Vymezení základních pojmů. Psychologie zvládání života.
- Psychohygiena mezilidské interakce a komunikace se zaměřením na specifika sociální práce.
- Duševní zdraví a nemoc. Normalita a adaptace. Únava a odpočinek.
- Stres. Možnosti jeho zvládání, prevence. Antistresové techniky.
- Syndrom vyhoření. Možnosti jeho zvládání a prevence. Techniky psychohygieny.
- Psychologické techniky ke zvládání a prevenci stresu a syndromu vyhoření.
- Jógová relaxace. Podstata, principy, účinky.
- Jacobsonova progresivní relaxace. Podstata, principy, účinky.
- Schultzův autogenní trénink. Podstata, principy, účinky.
- Meditační techniky. Podstata, principy, účinky.
- Muzikoterapie. Podstata, principy, účinky.
- Taneční a pohybová terapie. Podstata, principy, účinky.
- Život se zdravotním postižením. Typy a příčiny invalidity, sociální postavení zdravotně postižených osob, stigmatizace, tabu, diskriminace, pozitivní vs. negativní, vzdělání a integrace, instituce.
- Senioři. Specifické problémy stárnutí, ageismus, odchod do důchodu, změna životního stylu, zdravotní a sociální politika, sociální práce, instituce, aktivity „třetího věku“.
- Struktura sociálních služeb. Spektrum sociálních služeb, jejich zaměření a aktuální stav, současné tendence, státní instituce poskytující sociální služby a neziskový sektor, kvalita a dostupnost, standardy, komunitní plánování.
- Sociální exkluze. Lidé na okraji společnosti a jejich zařazení do společnosti, bezdomovci, etnické minority, zdravotně postižení, drogově závislí apod., postoj většinové společnosti, úloha sociálního pracovníka.
- Nezaměstnanost. Význam nezaměstnanosti, příčiny a důsledky, politika zaměstnanosti, úřady práce.
- Kriminalita a právní systém. Typy trestných činů, příčiny, typy trestů, trest smrti, kriminalita věkových skupin, cíle probace, sociální pracovník ve vězenství.
- Gender a společnost. Revoluce v sociálních rolích mužů a žen, feminismus, historie a současnost, rovnoprávnost žen v osobním životě a na trhu práce, postavení zaměstnané ženy, pozitivní diskriminace, domácí násilí.
- Domácí násilí. Formy a příznaky domácího násilí, varovné signály pro okolí, charakteristika oběti a agresora, právní norma, prevence, pomoc obětem.
- Problémy dnešní společnosti. Globalizace, chudoba, války, náboženství, extremismus, ochrana životního prostředí, AIDS a jiné nemoci.
- Chudoba. Příčiny vzniku chudoby, cyklus chudoby, důsledky, ohrožené skupiny, význam terénní sociální práce.
- Prevence. Typy, cíle, formy a prostředky prevence, primární, sekundární a terciární prevence, faktory efektivnosti prevence, role státu a neziskových oblastí v oblasti prevence.
- Média. Typy médií, jejich funkce, požadavky na informace, veřejnoprávní a komerční vysílání, reklama, její cíle, typy, pozitivní a negativní vliv.
- Úvod do problematiky teorie a metod sociální práce. Vymezení základních pojmů, cíl a význam sociální práce, historický vývoj sociální práce, sociální práce a příbuzné obory.
- Osobnost sociálního pracovníka. Odbornost, zkušenost, osobní vlastnosti, vystupování; specifika profese sociálního pracovníka, poznání sama sebe, základní pravidla práce na sobě, další profesionální a osobnostní růst.
- Etika sociální práce. Etické principy sociální práce, otázka moci v sociální práci, etický kodex (mezinárodní, ČR), syndrom vyhoření
- Teorie sociální komunikace. Analýzy procesu komunikace, verbální složka komunikace, neverbální složka komunikace, komunikační šumy a bariéry.
- Sociální práce s jednotlivcem. Hlavní zásady, metody práce s klientem (rozhovor, pozorování, sociální šetření, speciální techniky sociální práce), práce s dokumentací, individuální plánování.
- Úkolově orientovaný přístup a jeho využití v sociální práci. Historie, etapy práce s klientem (první kontakt, získávání informací, techniky, ukončení a vyhodnocení).
- Teorie a modely významné pro sociální práci. Psychoanalýza a její odraz v sociální práci, psychodynamický přístup, kognitivně-behaviorální přístup a možnosti jeho využití v sociální práci, humanistické a existenciální modely a možnosti jejich využití v sociální práci (Rogersův přístup zaměřený na člověka, transakční analýza, existenciální analýza a logoterapie), systemický přístup v sociální práci, realitní terapie a její aplikace v sociální práci, videotrénink interakcí, jiné významné teorie (antiopresivní přístupy, sociálně psychologické přístupy) .
- Metody a techniky sociální práce s jednotlivými skupinami klientů. Děti a mládež, senioři, lidé se zdravotním postižením, lidé v ústavní péči.
- Sociální práce s různými typy klientů. Agresivní klient, klient s manipulativním jednáním, mlčenlivý klient, klient, který nechce změny, asertivita, základní mentálně hygienické principy.
- Krizová intervence. Cíle krizové intervence, postup při krizové intervenci, fáze rozhovoru při krizové intervenci, práce s emocemi, základní relaxační techniky.
- Sociální práce se skupinou. Druhy skupin, plánování práce ve skupině, fáze skupinové sociální práce, techniky práce se skupinou, supervize v sociální práci.
- Sociální práce s komunitou. Základní pojmy a cíle, typy komunit, fáze komunitní práce, komunitní plánování, postavení a úloha sociálního pracovníka, práce streetworkera.
- Sociální politika, její podstata a různá pojetí
- Definice, cíl a typy sociální politiky
- Objekty a subjekty sociální politiky
- Funkce, principy a nástroje sociální politiky
- Sociální potřeby, životní minimum, existenční minimum
- Záchranná sociální síť
- Chudoba a blahobyt v sociální politice, stát blahobytu
- Vývoj sociální politiky v České republice,
- Sociální politika v Československu před rokem 1989
- Státní reforma sociální politiky, transformace sociální politiky
- Regionální politika státu
- Způsoby financování sociální politiky
- Fondová technika, rozpočtová technika, dary
- Evropská sociální politika a evropské sociální zákonodárství
- Fondy Evropské unie
- Oblasti sociální politiky
- Systémy sociálního zabezpečení
- Politika sociálního zabezpečení.
- Sociální zabezpečení v sociálním systému společnosti
- Systémy sociálního pojištění, státní sociální podpora, sociální pomoc
- Politika sociálního pojištění – důchodové, nemocenské, penzijní pojištění
- Politika sociálního pojištění – státní sociální podpora
- Politika sociálního pojištění – sociální pomoc
- Zákon 108/2006 Sb., o sociálních službách (ve znění pozdějších předpisů)
- Standardy kvality sociálních služeb
- Politika zaměstnanosti
- Rodinná politika
- Zdravotní politika
- Vzdělávací politika
- Bytová politika
- Životní a existenční minimum
- Pomoc v hmotné nouzi
- Státní sociální podpora
- Dávky sociální péče a další výhody pro osoby se zdravotním postižením
- Příspěvek na péči
- Důchodové pojištění – druhy důchodů, výpočet důchodů
- Sociální služby pro seniory
- Sociálně-právní ochrana dětí
- Činnost orgánů sociálně-právní ochrany dětí
- Náhradní rodinná péče
- Občanské právo
- Ústavní právo
- Pracovní právo
- Právo sociální zabezpečení
- Rodinné právo
- Správní právo
- Trestní právo
- Vybrané kapitoly z práva Evropské unie
- Úvod do studia sociologie
- Vybrané kapitoly z dějin sociologie a sociologické teorie
- Aplikovaná sociologie
- Věda, výzkum a metodologie, etická stránka výzkumu
- Výzkum kvantitativní
- Demoskopie
- Sociometrie
- Výzkum kvalitativní
- Praktická část – praktická cvičení a vypracování projektu praktické části ročníkové práce
- Vymezení základních pojmů
- Teorie sociální deviace
- Společenské přístupy k sociálně-patologickým jevům v historii
- Patologie lidské osobnosti z psychiatrického hlediska
- Vztah prevence a represe, systém prevence sociálně patologických jevů
- Kriminalita, viktimizace, vězeňství, alternativní tresty,
- Drogová závislost (alkoholová a nealkoholová)
- Patologické hráčství, prevence
- Sebevražedné (suicidální) jednání, prevence
- Agresivita a násilné jednání, prevence
- Týrání, zneužívání a zanedbávání dětí i dospělých, prevence
- Šikana
- Rasismus, xenofobie a intolerance, prevence
- Bezdomovství, prevence
- Sexuální deviace, prostituce, prevence prostituce
- Vymezení a předmět studia pedagogiky, základní pojmy obecné pedagogiky
- Klasifikace disciplín pedagogiky
- Dějiny pedagogiky a školství
- Systém výchovy a vychovávání, výchovně-vzdělávací soustava
- Speciální pedagogika
- Sociální pedagogika
- Pedagogika volného času
- Pedagogická psychologie
- Obecná didaktika – teorie a výzkum kurikula, teorie a výzkum výchovně vzdělávacího procesu (metody a formy práce, didaktické prostředky)
- Pedagogická evaluace
- Pedagogická diagnostika
- Vzdělávací politika ČR
- Život se zdravotním postižením. Typy a příčiny invalidity, sociální postavení zdravotně postižených osob, stigmatizace, tabu, diskriminace, pozitivní vs. negativní, vzdělání a integrace, instituce.
- Senioři. Specifické problémy stárnutí, ageismus, odchod do důchodu, změna životního stylu, zdravotní a sociální politika, sociální práce, instituce, aktivity „třetího věku“.
- Struktura sociálních služeb. Spektrum sociálních služeb, jejich zaměření a aktuální stav, současné tendence, státní instituce poskytující sociální služby a neziskový sektor, kvalita a dostupnost, standardy, komunitní plánování.
- Sociální exkluze. Lidé na okraji společnosti a jejich zařazení do společnosti, bezdomovci, etnické minority, zdravotně postižení, drogově závislí apod., postoj většinové společnosti, úloha sociálního pracovníka.
- Nezaměstnanost. Význam nezaměstnanosti, příčiny a důsledky, politika zaměstnanosti, úřady práce.
- Kriminalita a právní systém. Typy trestných činů, příčiny, typy trestů, trest smrti, kriminalita věkových skupin, cíle probace, sociální pracovník ve vězenství.
- Gender a společnost. Revoluce v sociálních rolích mužů a žen, feminismus, historie a současnost, rovnoprávnost žen v osobním životě a na trhu práce, postavení zaměstnané ženy, pozitivní diskriminace, domácí násilí.
- Domácí násilí. Formy a příznaky domácího násilí, varovné signály pro okolí, charakteristika oběti a agresora, právní norma, prevence, pomoc obětem.
- Problémy dnešní společnosti. Globalizace, chudoba, války, náboženství, extremismus, ochrana životního prostředí, AIDS a jiné nemoci.
- Chudoba. Příčiny vzniku chudoby, cyklus chudoby, důsledky, ohrožené skupiny, význam terénní sociální práce.
- Prevence. Typy, cíle, formy a prostředky prevence, primární, sekundární a terciární prevence, faktory efektivnosti prevence, role státu a neziskových oblastí v oblasti prevence.
- Média. Typy médií, jejich funkce, požadavky na informace, veřejnoprávní a komerční vysílání, reklama, její cíle, typy, pozitivní a negativní vliv.
- Úvod do problematiky teorie a metod sociální práce. Vymezení základních pojmů, cíl a význam sociální práce, historický vývoj sociální práce, sociální práce a příbuzné obory.
- Osobnost sociálního pracovníka. Odbornost, zkušenost, osobní vlastnosti, vystupování; specifika profese sociálního pracovníka, poznání sama sebe, základní pravidla práce na sobě, další profesionální a osobnostní růst.
- Etika sociální práce. Etické principy sociální práce, otázka moci v sociální práci, etický kodex (mezinárodní, ČR), syndrom vyhoření
- Teorie sociální komunikace. Analýzy procesu komunikace, verbální složka komunikace, neverbální složka komunikace, komunikační šumy a bariéry.
- Sociální práce s jednotlivcem. Hlavní zásady, metody práce s klientem (rozhovor, pozorování, sociální šetření, speciální techniky sociální práce), práce s dokumentací, individuální plánování.
- Úkolově orientovaný přístup a jeho využití v sociální práci. Historie, etapy práce s klientem (první kontakt, získávání informací, techniky, ukončení a vyhodnocení).
- Teorie a modely významné pro sociální práci. Psychoanalýza a její odraz v sociální práci, psychodynamický přístup, kognitivně-behaviorální přístup a možnosti jeho využití v sociální práci, humanistické a existenciální modely a možnosti jejich využití v sociální práci (Rogersův přístup zaměřený na člověka, transakční analýza, existenciální analýza a logoterapie), systemický přístup v sociální práci, realitní terapie a její aplikace v sociální práci, videotrénink interakcí, jiné významné teorie (antiopresivní přístupy, sociálně psychologické přístupy) .
- Metody a techniky sociální práce s jednotlivými skupinami klientů. Děti a mládež, senioři, lidé se zdravotním postižením, lidé v ústavní péči.
- Sociální práce s různými typy klientů. Agresivní klient, klient s manipulativním jednáním, mlčenlivý klient, klient, který nechce změny, asertivita, základní mentálně hygienické principy.
- Krizová intervence. Cíle krizové intervence, postup při krizové intervenci, fáze rozhovoru při krizové intervenci, práce s emocemi, základní relaxační techniky.
- Sociální práce se skupinou. Druhy skupin, plánování práce ve skupině, fáze skupinové sociální práce, techniky práce se skupinou, supervize v sociální práci.
- Sociální práce s komunitou. Základní pojmy a cíle, typy komunit, fáze komunitní práce, komunitní plánování, postavení a úloha sociálního pracovníka, práce streetworkera.
- Sociální politika, její podstata a různá pojetí
- Definice, cíl a typy sociální politiky
- Objekty a subjekty sociální politiky
- Funkce, principy a nástroje sociální politiky
- Sociální potřeby, životní minimum, existenční minimum
- Záchranná sociální síť
- Chudoba a blahobyt v sociální politice, stát blahobytu
- Vývoj sociální politiky v České republice,
- Sociální politika v Československu před rokem 1989
- Státní reforma sociální politiky, transformace sociální politiky
- Regionální politika státu
- Způsoby financování sociální politiky
- Fondová technika, rozpočtová technika, dary
- Evropská sociální politika a evropské sociální zákonodárství
- Fondy Evropské unie
- Oblasti sociální politiky
- Systémy sociálního zabezpečení
- Politika sociálního zabezpečení.
- Sociální zabezpečení v sociálním systému společnosti
- Systémy sociálního pojištění, státní sociální podpora, sociální pomoc
- Politika sociálního pojištění – důchodové, nemocenské, penzijní pojištění
- Politika sociálního pojištění – státní sociální podpora
- Politika sociálního pojištění – sociální pomoc
- Zákon 108/2006 Sb., o sociálních službách (ve znění pozdějších předpisů)
- Standardy kvality sociálních služeb
- Politika zaměstnanosti
- Rodinná politika
- Zdravotní politika
- Vzdělávací politika
- Bytová politika
- Životní a existenční minimum
- Pomoc v hmotné nouzi
- Státní sociální podpora
- Dávky sociální péče a další výhody pro osoby se zdravotním postižením
- Příspěvek na péči
- Důchodové pojištění – druhy důchodů, výpočet důchodů
- Sociální služby pro seniory
- Sociálně-právní ochrana dětí
- Činnost orgánů sociálně-právní ochrany dětí
- Náhradní rodinná péče
- Občanské právo
- Ústavní právo
- Pracovní právo
- Právo sociální zabezpečení
- Rodinné právo
- Správní právo
- Trestní právo
- Vybrané kapitoly z práva Evropské unie
- Úvod do studia sociologie
- Vybrané kapitoly z dějin sociologie a sociologické teorie
- Aplikovaná sociologie
- Úvod do problematiky menšin
- Lidské rasy, jejich stručná charakteristika
- Etnikum, národ a národnost
- Skupinová identita, předsudky a diskriminace
- Národnostní menšiny v České republice
- Migrace obyvatelstva
- Problematika uprchlictví
- Metody a postupy snižování národnostního a rasového napětí
- Státní orgány a nevládní organizace na pomoc minoritám
- Aktuální problémy z oblasti menšin
- Demografická teorie
- Demografická analýza
- Demografická prognóza
- Demografická syntéza
- Život se zdravotním postižením. Typy a příčiny invalidity, sociální postavení zdravotně postižených osob, stigmatizace, tabu, diskriminace, pozitivní vs. negativní, vzdělání a integrace, instituce.
- Senioři. Specifické problémy stárnutí, ageismus, odchod do důchodu, změna životního stylu, zdravotní a sociální politika, sociální práce, instituce, aktivity „třetího věku“.
- Struktura sociálních služeb. Spektrum sociálních služeb, jejich zaměření a aktuální stav, současné tendence, státní instituce poskytující sociální služby a neziskový sektor, kvalita a dostupnost, standardy, komunitní plánování.
- Sociální exkluze. Lidé na okraji společnosti a jejich zařazení do společnosti, bezdomovci, etnické minority, zdravotně postižení, drogově závislí apod., postoj většinové společnosti, úloha sociálního pracovníka.
- Nezaměstnanost. Význam nezaměstnanosti, příčiny a důsledky, politika zaměstnanosti, úřady práce.
- Kriminalita a právní systém. Typy trestných činů, příčiny, typy trestů, trest smrti, kriminalita věkových skupin, cíle probace, sociální pracovník ve vězenství.
- Gender a společnost. Revoluce v sociálních rolích mužů a žen, feminismus, historie a současnost, rovnoprávnost žen v osobním životě a na trhu práce, postavení zaměstnané ženy, pozitivní diskriminace, domácí násilí.
- Domácí násilí. Formy a příznaky domácího násilí, varovné signály pro okolí, charakteristika oběti a agresora, právní norma, prevence, pomoc obětem.
- Problémy dnešní společnosti. Globalizace, chudoba, války, náboženství, extremismus, ochrana životního prostředí, AIDS a jiné nemoci.
- Chudoba. Příčiny vzniku chudoby, cyklus chudoby, důsledky, ohrožené skupiny, význam terénní sociální práce.
- Prevence. Typy, cíle, formy a prostředky prevence, primární, sekundární a terciární prevence, faktory efektivnosti prevence, role státu a neziskových oblastí v oblasti prevence.
- Média. Typy médií, jejich funkce, požadavky na informace, veřejnoprávní a komerční vysílání, reklama, její cíle, typy, pozitivní a negativní vliv.
- Projekt absolventské práce
- Metodologická příprava studentů na zpracování absolventské práce
- Prezentace absolventských prací
- Život se zdravotním postižením. Typy a příčiny invalidity, sociální postavení zdravotně postižených osob, stigmatizace, tabu, diskriminace, pozitivní vs. negativní, vzdělání a integrace, instituce.
- Senioři. Specifické problémy stárnutí, ageismus, odchod do důchodu, změna životního stylu, zdravotní a sociální politika, sociální práce, instituce, aktivity „třetího věku“.
- Struktura sociálních služeb. Spektrum sociálních služeb, jejich zaměření a aktuální stav, současné tendence, státní instituce poskytující sociální služby a neziskový sektor, kvalita a dostupnost, standardy, komunitní plánování.
- Sociální exkluze. Lidé na okraji společnosti a jejich zařazení do společnosti, bezdomovci, etnické minority, zdravotně postižení, drogově závislí apod., postoj většinové společnosti, úloha sociálního pracovníka.
- Nezaměstnanost. Význam nezaměstnanosti, příčiny a důsledky, politika zaměstnanosti, úřady práce.
- Kriminalita a právní systém. Typy trestných činů, příčiny, typy trestů, trest smrti, kriminalita věkových skupin, cíle probace, sociální pracovník ve vězenství.
- Gender a společnost. Revoluce v sociálních rolích mužů a žen, feminismus, historie a současnost, rovnoprávnost žen v osobním životě a na trhu práce, postavení zaměstnané ženy, pozitivní diskriminace, domácí násilí.
- Domácí násilí. Formy a příznaky domácího násilí, varovné signály pro okolí, charakteristika oběti a agresora, právní norma, prevence, pomoc obětem.
- Problémy dnešní společnosti. Globalizace, chudoba, války, náboženství, extremismus, ochrana životního prostředí, AIDS a jiné nemoci.
- Chudoba. Příčiny vzniku chudoby, cyklus chudoby, důsledky, ohrožené skupiny, význam terénní sociální práce.
- Prevence. Typy, cíle, formy a prostředky prevence, primární, sekundární a terciární prevence, faktory efektivnosti prevence, role státu a neziskových oblastí v oblasti prevence.
- Média. Typy médií, jejich funkce, požadavky na informace, veřejnoprávní a komerční vysílání, reklama, její cíle, typy, pozitivní a negativní vliv.
- Úvod do problematiky neziskového sektoru
- Vedení projektového cyklu
- Ekonomika nestátních neziskových organizací (NNO)
- Personální řízení a vedení pracovního týmu
- Úvod do problematiky sociální práce ve zdravotnictví
- Zákon o zdravotních službách
- Práva pacientů, Charta práv dětí v nemocnici
- Zákon o veřejném zdravotním pojištění
- Zákon o nemocenském pojištění
- Implementace služeb sociálního poradenství a pomoci ve zdravotnictví
- Smysl a význam rodiny
- Základní pojmy a typy partnerských a rodinných vztahů
- Manželství jako základ rodiny, jeho složky
- Vývoj partnerských vztahů a rodiny v čase
- Role muže a ženy, koncepce gender
- Fungování a dysfunkce v rodině
- Typy rodin – individuální rozdílnosti
- Metody a koncepční přístupy v práci s manželstvím a rodinou
- Sociální patologie a rodina
- Sociální práce s jednotlivcem. Podstata, historický vývoj, současné pojetí.
- Změna paradigmatu individuální sociální práce.
- Na klienta orientovaný přístup a jeho využití v sociální práci s jednotlivcem. Stěžejní principy.
- Empatie, akceptace, autenticita. Evaluace orientovaného přístupu na klienta.
- Práce s kazuistikami.
- Systemický přístup dle Úlehly a jeho využití v sociální práci s jednotlivcem. Stěžejní principy.
- Pomoc a kontrola, princip držitele problému.
- Etapy práce s klientem. Otevření, dojednávání. Průběh, ukončení. Evaluace systemického přístupu dle Úlehly.
- Práce s kazuistikami.
- Přístup orientovaný na úkoly a jeho využití v sociální práci s jednotlivcem. Stěžejní principy.
- Etapy práce s klientem. Počáteční fáze, střední fáze, fáze ukončení a zhodnocení. Evaluace úkolově orientovaného přístupu.
- Stáří a stárnutí. Změny ve stáří. Sociální gerontologie.
- Sociální důsledky stáří. Sociální problémy vyplývající ze stáří, možnosti jejich zvládání.
- Kvalita života ve stáří. Senior a mezigenerační vztahy.
- Starobní důchod. Změna sociální role. Úmrtí životního partnera. Omezení nebo ztráta soběstačnosti.
- Sociální práce se seniory. Podstata, východiska, historický vývoj.
- Sociální práce se seniory v kontextu jednotlivce. Specifika poradenství a individuálního plánování se seniory. 7. Sociální práce se seniory v kontextu rodiny. Sociální práce jako podpora fungování rodiny se seniorem.
- Sociální práce se seniory v kontextu skupiny. Sociálně aktivizační programy pro seniory.
- Sociální práce se seniory v kontextu komunity. Podpora zdraví a aktivního stárnutí seniorů, prevence. Komunitní plánování v péči o seniory.
- Sociální služby pro seniory. Specifika poskytování péče v pobytových zařízeních. Terénní a ambulantní sociální služby pro seniory. Standardy kvality v sociálních službách pro seniory. Specifika sociální péče ve zdravotnických zařízeních.
- Smrt a umírání. Vymezení pojmu thanatologie. Specifické potřeby v terminálním stádiu života. Proces a stádia umírání.
- Sociální práce s umírajícími seniory. Paliativní péče a její vývoj v ČR a ve světě, základní principy paliativní péče, služby kamenného a mobilního hospice.
- Pracovní místo – analýza práce, popis pracovního místa
- Personální marketing, sebeprezentace
- Životopis, motivační dopis
- Výběrové řízení
- Vedení pracovního týmu
- Hodnocení a posuzování pracovního výkonu, hodnotící pohovor
- Pracovní motivace, pracovní spokojenost
- Komunikace v pracovním týmu
- Zvládání stresu
- Rozvoj tvořivosti
- Vzdělávání pracovníků
- Public relations
- Základní terminologie. Vývoj psychoterapie.
- Psychoterapie – prevence, terapie, rehabilitace.
- Jednotlivé psychoterapeutické přístupy – behaviorismus, teorie učení, rysová a faktorová teorie, interpersonální teorie, individuální psychologie, psychosociální teorie, psychoanalytická teorie, analytická teorie, teorie pole, logoterapie, PCA přístup atd.
- Skupinová psychoterapie
- Metody kognitivně behaviorální terapie.
- Základy Rogersovské nedirektivní psychoterapie.
- Techniky nedirektivního rozhovoru.
- Psychoterapeutický přístup v práci sociálního pracovníka.
- Úvod do studia ošetřovatelství.
- Provoz zdravotnického zařízení. Ošetřovací jednotka. Personál zdravotnického zařízení.
- Práva pacientů.
- Nozokomiální nákazy. Dezinfekce a sterilizace. Péče o ruce.
- Příjem, překlad a propuštění nemocného.
- Lůžko a jeho úprava.
- Polohy nemocných. Polohování. Imobilizační syndrom.
- Obvazová technika.
- Sledování a měření fyziologických funkcí.
- Péče o vyprazdňování. Inkontinence.
- Podávání léků.
- Výživa nemocných.
- Bolest.
- Péče o rány.
- Péče o stomie.
- Péče o spánek.
- Péče o psychiku nemocných.
- Péče o umírajícího. Péče o mrtvé tělo.
- Rehabilitační ošetřovatelství.